Transmisja Mszy Świętej z naszego kościoła i nowe informacje

Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo,

wolimy być mocni. Nie lubimy czuć się słabymi. Sytuacja, w jakiej jesteśmy, pokazuje nam jacy jesteśmy. Najczęściej zmęczeni i znerwicowani natłokiem informacji, komentarzy i statystyk. Zmęczeni i znerwicowani, bo mamy pozostawać w domach, bo zewsząd czyha na nas wirus. Niczym Izraelici w niewoli, kiedy Pan przechodził przez Egipt. Tamtej nocy każda rodzina spożywała baranka. A krwią baranka kropiła futryny i progi domu. Tamtej nocy Bóg przechodził przez Egipt. To On wyprowadził Izraelitów z niewoli egipskiej. Wyprowadził ich na wolność. Zabity i spożyty baranek był symbolem tego wyzwolenia. Jego krew na drzwiach była znakiem dla Anioła Śmierci.

W naszej, katolickiej tradycji, zawieszano przy drzwiach wejściowych kropielniczkę. Ten zwyczaj pomagał domownikom i gościom żyć prawdą, że rodzina to domowy Kościół, że w codzienności życia objawia się Bóg. Pokropienie się wodą święconą przypominało, że zostaliśmy odkupieni przez chrzest. Przypominało, że możemy żyć jak „nowi ludzie” – „odrodzeni z wody i z Ducha Świętego” (J 3,5) – bo umarł w nas „stary człowiek”. Powróćmy do tej tradycji, zachowajmy ten zwyczaj. Oczywiście łaska nie działa automatycznie. Wykonanie samego znaku to za mało, aby odczuć jego moc. Potrzebna jest postawa wiary. Wody święconej mogą używać wszyscy. Zachęcamy, by wykorzystać ją w tym szczególnym czasie: przy znaku krzyża w modlitwie, przy pokropieniu pomieszczenia.

Zachęcamy do duchowej łączności z całą parafią i Kościołem. Bądźmy wspólnotą wierzących, która jednoczy i inspiruje ludzi. Moc naszej modlitwy niech wspiera cierpiących, uprasza zdrowie chorym, podnosi na duchu przygnębionych i zniechęconych. Niech moc wpólnotowej modlitwy wspiera dzieci, osoby starsze, niech pociesza lekarzy, pielęgniarki, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy. Duchowa siła niech umacnia rodziny naszej parafii i odnawia w nas poczucie społecznej, ojczyźnianej solidarności, bo “Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, jak pisał wieszcz. Dziś zdajemy z tego egzamin. Pamietajmy w modlitwie o zmarłych i prośmy Boga, by chronił nas od wszelkiego zła i wybawił od pandemii, która nas dotyka.

Z ufnością spoglądajmy na Najświętszy Sakrament, na naszego Pana i Zbawcę. To On jest barankiem. To On zostanie zabity. I przez Jego krew wszyscy zostaną odkupieni, wyzwoleni z niewoli ducha. To On łamiąc chleb powiedział: To jest Ciało Moje, które za was będzie wydane. Pamiętajmy o tym podczas każdej eucharystii. Pamiętajmy o Komunii duchowej w jedności z innymi, szczególnie teraz, gdy od dzisiaj możemy uczestniczyć we Mszy świętej transmitowanej z naszego kościoła.

Z modlitwą serca i prośba o modlitwę

Ks. Jan Zwierzchowski, proboszcz wraz z duszpasterzami

 1. Przypominamy, że zarządzenie państwowe i kościelne nakazuje, by w wydarzeniach kościelnych uczestniczyło jednorazowo 5 osób. Prosimy, przestrzegajcie tego zarządzenia. Niezachowanie przepisów grozi karami grzywny. We Mszy Św. w niedzielę oraz w dni powszednie uczestniczą tylko te osoby, które zamówiły intencje Mszy Św.
 2. Wszystkie zamówione intencje mszalne są odprawiane według stałego porządku.
 3. W nowennie w środy (za żywych) i w piątki (za zmarłych) stosujemy się do przepisów (punkt 1.), zachęcamy do uczestnictwa za pośrednictwem transmisji internetowej. Tym samym zachowamy prawo i unikniemy kary grzywny.
 4. Każdego dnia będą tranmitowane Msze św. i nabożeństwa z naszego kościoła w zwykłym porządku:
  * w dni powszednie Msze św. o godz. 6.30, 7.00 i 18.00;
  * w piątek Droga Krzyżowa i nowenna za zmarłych o godz. 17.00;
  * w niedzielę Msze św. według stałego porządku. Nie będzie Mszy św. o godz. 16.00.
  * w niedzielę Gorzkie Żale o godz. 17.15.
  * codziennie o godz. 20.30 odmawiamy różaniec polecając Kościół w Polsce Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.
 5. Trwa adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością osobistej modlitwy i spowiedzi każdego dnia od godz. 8.00 – 9.00 oraz od godz. 17.00 – 18.00. W piątek od godz. 16.00 – 17.00. Spowiedź odbywać się będzie tylko w tzw. starej zakrystii. Do przedsionka, jak i do pomieszczenia spowiedzi wchodzimy pojedynczo, dezynfekując ręce przed wejsciem i po wyjściu (płyn dezynfekujący przy drzwiach).
 6. Kancelaria parafialna jest nieczynna. Sprawy pilne, w tym pogrzeby, prosimy zgłaszać bezpośrednio po Mszy św., bądź przez telefonicznie pod numerem: 516-296-309.
 7. Planowane rekolekcje wielkopostne są odwołane. Informujemy osoby, które zamówiły Msze św.:
  * 30 i 31 marca (poniedziałek i wtorek) o godz. 8.00 i 16.00 oraz
  * 01 kwietnia (środa) o godz. 9.00, 11.00 i 16.00, że zamówione intencje Mszy św. będą odprawione w tych samych dniach odpowiednio: z godz. 8.00, 9.00 i 11.00 o godz. 7.00 tego samego dnia, natomiast z godz. 16.00 o godz. 18.00 tego samego dnia. W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 516-296-309. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.
 8. W odniesieniu do planowania i organizowania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich w 2020 roku obowiązuje nas Dekret ks. bpa Jana Piotrowskiego.