Powrócą złocone gwiazdki – Kościół pw. Św. Trójcy

W ciągu kilku najbliższych lat kościół pw. Świętej Trójcy powinien zostać gruntownie odnowiony. Planowane prace obejmują niemal wszystko: od osuszenia i izolacji fundamentów aż po konserwację znajdujących się w środku ozdób i obrazów.

Elewacja kaplicy, przez proszowian zwanej tradycyjnie „kościółkiem” wygląda jak podziurawiona. W wielu miejscach tynk został skuty tak, że widać gołą ścianę z czerwonej cegły. Przy każdym otworze naklejona kartka z numerem. Podobnie jest wewnątrz obiektu oraz na sąsiadującej z nim dzwonnicy. Nawet okalający obiekt mur został w ten sposób oznakowany.

„Dziury” w elewacji to nie efekt działania wandali, tylko konserwatorów, którzy na zlecenie parafii opracowują dokumentację architektoniczno-konserwatorską obiektu. – Dokumentacja ma dać odpowiedź na pytania, dotyczące stanu kaplicy i jej wyposażenia. Dowiemy się dzięki niej, jaka jest kondycja murów i ścian, jaki jest stan więźby dachowej. Uzyskamy informacje na temat stanu zabytków ruchomych, dawnej kolorystyki itp. Będzie to podstawą do przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorskich – mówi proszowicki proboszcz ks dr Jan Zwierzchowski.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/powroca-zlocone-gwiazdki,12400010/