Życie religijne w czasie pandemii

Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo,

czasy są jakie są. Każdy widzi. Każdy czuje. Potrzebujemy wewnętrznego spokoju i pokoju. Trzeba nam iść w głąb. Trzeba coś poczytać, wartościowego zobaczyć i zadbać o swojego ducha, o swoje wnętrze.

Polecamy strony internetowe pomocne w rozwoju duchowym oraz podajemy poniżej kilka ważnych informacji w odniesieniu do I Komunii św. i bierzmowania oraz tych dotyczących bieżącego funkcjonowania parafii w związku z pandemią koronawirusa :

https://opusdei.org/pl-pl/

https://deon.pl/

http://mocni.jezuici.pl/

Wnętrze to żywe centrum osoby, to, co sprawia, że jej siły, zdolności, stany ducha i działania stanowią jedność. Ten, kto jest zdolny żyć wewnątrz siebie, skupiać swoje zmysły i władze do tego stopnia, by uciszyć duszę, rozwija bogatszą osobowość, gdyż jest bardziej zdolny do relacji, do dialogu.

Proszę, abyście w tych dniach otoczyli szczególną troską osoby starsze, chore, samotne, zwłaszcza te, które nie mają dostępu do Internetu. Pomóżcie w zrobieniu zakupów, leków, w wyrzuceniu śmieci.

Trwajmy w duchowej łączności. Zachęcam, by o 20.30 zapalać świecę, łącząc się we wspólnej modlitwie różańcowej.

Jako kapłani jesteśmy do Waszej dyspozycji, a szczególnie jesteśmy dla osób samotnych, starszych. Przekażcie im numery telefonu do parafii: 516-296-309. Jeśli nie odbierzemy od razu, oddzwonimy.

WAŻNE INFORMACJE:

  1. Zarządzenie nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r. informuje, że do dnia 29 marca br. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze.

Dotyczy to zatem bierzmowania, które parafie zaplanowały na marzec już wcześniej.
W naszej parafii w Proszowicach bierzmowanie zaplanowane jest na 28 maja br., a I Komunia na 9 maja br.

Na chwilę obecną Konferencja Episkopatu Polski nie wydała żadnej decyzji w sprawie I Komunii Św. i bierzmowania po 1 kwietnia. Czekamy na decyzje i zarządzenie KEP.


2. Pozostałe informacje:

  • na Mszę Św. w niedzielę oraz w dni powszednie zapraszamy tylko te osoby, które zamówiły intencje Mszy Św. Stosując się do rozporządzenia Ministra Zdrowia, iż w jednym miejscu nie może znajdować się więcej niż 50 osób. Dotyczy to również obiektów sakralnych i sprawowanych w nich Mszy Św. i nabożeństw;
  • na uroczystości pogrzebowe w tym czasie niech gromadzi się najbliższa rodzina zmarłej/zmarłego. W tych trudnych chwilach dalsi krewni, przyjaciele i sąsiedzi niech trwają na modlitwie w swoich domach. Odradzamy również przyjazd krewnych z innych miejscowości lub dalszych części Polski; intencje Mszy św. za zmarłego możemy zamówić wcześniej dzwoniąc na nr: 516-296-309. Zamawiając intencje w kaplicy zachowajmy odległość min.1 m od siebie;
  • w najbliższą niedzielę tj. 22 marca będzie otwarte tylko wejście główne do naszego kościoła;
  • Msze święte i nabożeństwa celebrowane będą w zwykłym porządku;
  • Kancelaria Parafialna czynna tylko rano, a sprawy pilne i konieczne ustalamy telefonicznie pod numerem: 516-296-309. Jeśli nie odbierzemy od razu, oddzwonimy.
  • w tym tygodniu każdego dnia jest Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością osobistej modlitwy i spowiedzi od godz. 8.00 – 9.00 oraz od godz. 17.00 – 18.00. W piątek od godz. 16.00 – 17.00.
  • uczestnicząc we Mszy św. transmitowanej przez radio, telewizję, internet pamiętajmy o Komunii św. duchowej; czym jest Komunia św. duchowa, o tym film:

http://mszaonline.pl/transmisja-mszy-swietych

ZALECENIA DLA BĘDĄCYCH W KOŚCIELE

* Komunię świętą przyjmujmy na rękę, aby możliwie zmniejszyć ryzyko przenoszenia zarazków i kontaktu między sobą. Instrukcja jak to zrobić znajduje się poniżej na filmie:

* Nie całujmy stuły po spowiedzi, a także krzyży w kościele;

* Znak pokoju, przekazujmy przez skłon głowy – nie podajemy ręki;

* zachowujemy właściwą odległość od siebie ( min. 1 metr).

Niech Matka Boża Łaskawa ma Was w swojej opiece, a święci i błogosławieni niech wypraszają dla każdego łaskę zdrowia. Polecamy się opiece św. Józefa, opiekuna św. Rodziny, wstawiennictwu naszego Rodaka, ks. Józefa Pawłowskiego oraz prosimy Miłosierdzie Boże za wstawiennictwem o. Rafała, zwanego błogosławionym, oraz w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.

Z darem modlitwy i prośbą o modlitwę

Ks. Jan Zwierzchowski, proboszcz wraz z duszpasterzami