Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa praktyki pierwszych piątków i soboty miesiąca

Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo

Czciciele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi

W trwającej sytuacji ograniczonego dostępu do sakramentów świętych, do sakramentu pokuty i pojednania, Eucharystii i Komunii świętej,  budzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu spośród nas praktykuje. Obydwie praktyki, dla zachowania duchowych owoców, zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Wątpliwości rozwiewa komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu. Czytamy w nim m.in.: „Jeśli w trakcie odprawiania praktyki dziewięciu piątków oraz pięciu sobót miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc”.

„Zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452)” – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Z modlitwą i prośbą o modlitwę

ks. Jan Zwierzchowski, proboszcz wraz z duszpasterzami

Poniżej podajemy pełną treść komunikatu.