„Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon” – nabożeństwa fatimskie w naszej parafii.

W życie naszej parafii, w jej wymiar duchowy i materialny, wpisane są nabożeństwa fatimskie. Czym są? Na czym polega cud pobożności fatimskiej? Ile Fatimy jest w nabożeństwie fatimskim? Tych kilka pytań i (p)odpowiedzi prowadzą do Doliny Pokoju (Cova da Iria), małego skrawka ziemi należącego do rodziców Łucji, znajdującego się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii, gdzie Matka Boża ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

Kiedy przychodzimy na nabożeństwo fatimskie, to tak, jakbyśmy znaleźli się na miejscu objawień, by usłyszeć wołanie Maryi: „Mówię wam, kim jestem i czego chcę!”. Podczas czwartego objawienia Maryja powiedziała: Chcę, abyście nadal przychodzili trzynastego dnia miesiąca do Cova da Iria i odmawiali różaniec codziennie”. Natomiast w październiku, podczas ostatniego objawienia, Maryja ogłosiła: „Jestem Matką Bożą Różańcową”. Przyszła do Fatimy, by pokazać, że Jej tożsamość jest różańcowa – opiera się na nieustannym rozważaniu tajemnic życia Jezusa Chrystusa. Zatem różaniec. Podczas nabożeństw fatimskich odmawiamy różaniec, rozważamy tajemnice życia Zbawiciela. Rozważając i zachowując w sercu te tajemnice, upodabniamy się do Maryi. Tak jak Ona, jesteśmy wpisani w misterium Jezusa, zjednoczeni z Nim, nieustannie przy Nim obecni. Jezus jest nam bliższy. To sprawdzona droga świętych.
Kościół uczy, że rozważanie życia Jezusa, szczególnie Jego męki, to droga do świętości. Istotą tej drogi jest nawrócenie. To ono jest kluczem do ocalenia świata. Pani Fatimska zapowiada, iż kiedy po wszystkich katastrofach, które mogą nas spotkać, zło zostanie pokonane, będzie to zwycięstwo Niepokalanego Serca. 

Darem nabożeństwa fatimskiego jest nabożeństwo pierwszych sobót. Jest w nim spowiedź i nasza obietnica, że z Bożą pomocą zrobimy wszystko, by nie grzeszyć. Tą Bożą pomocą jest przede wszystkim łaska Najświętszego Sakramentu. Eucharystia znajduje się w centrum. Maryja nazywała to nabożeństwo „Komunią wynagradzającą w pierwsze soboty”.

W naszej parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 7.00 jest odprawiana Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po jej zakończeniu, nabożeństwo pierwszej soboty, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i rozważaniami różańca świętego. Zapraszamy do udziału w tym nabożeństwie, bo jako dzieci Maryji mamy być różańcowi, to znaczy, wpisani w życie naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Tym życiem jest Eucharystia.

Pierwszego nabożeństwu fatimskiemu, 13 maja 2024 r., przewodniczył abp Henryk Jagodziński, nuncjusz w RPA i Leshoto, oprawę liturgiczną przygotowali mieszkańcy Jazdowiczek i Gniazdowic, a chór parafialny swoim śpiewem wprowadzał nas w tajemnice naszej wiary.

https://www.diecezja.kielce.pl/abp-henryk-jagodzinski-w-proszowicach-maryjo-umiesc-nas-w-sercu-twego-syna 

Drugiemu nabożeństwu fatimskiemu,13 czerwca 2024 r., przewodniczył bp kielecki Jan Piotrowski, o oprawę liturgiczą zatroszczyli się mieszkańcy Stogniowic i Górki Stogniowskiej. Nie zabrakło też wieczornej pieśni „Zapada zmrok” w wykonaniu chóru parafialnego, który swoim śpiewem ubogacił liturgię Mszy świętej. 

https://www.diecezja.kielce.pl/bp-jan-piotrowski-w-proszowicach-maryja-jest-niezwyciezona-niewiasta-z-ksiegi-apokalipsy

 

 

Trzeciemu nabożeństwu fatimskiemu,13 lipca 2024 r., przewodniczył ks. dr Adam Perz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, o oprawę liturgiczą zatroszczyli się mieszkańcy Szcztynik i Kowar. Nie zabrakło też wieczornej pieśni „Zapada zmrok” i pamiątkowych zdjęć.

https://www.diecezja.kielce.pl/ks-adam-perz-w-proszowicach-co-robimy-czynmy-z-milosci-do-jezusa-i-do-jego-matki-maryi

Kolejnemu nabożeństwu fatimskiemu 13 sierpnia 2024 r., przewodniczył Ksiądz Biskup Jan Kot OMI, ordynariusz diecezji Ze Doca w Brazylii. Wraz z nim przybyło do Proszowic dwóch brazylijskich księży: Henryk Baltazar i Adrian Adrade oraz s. Anna Kuniszyk, elżbietanka posługująca w Boliwii. Sierpniowe Nabożeństwo Fatimskie przebiegało w klimacie misyjnym. O oprawę liturgiczą zatroszczyli się mieszkańcy Jakubowic i Makocic.

https://www.diecezja.kielce.pl/misyjne-nabozenstwo-fatimskie