Parafialna pielgrzymka na Bachledówkę i Krzeptówki – miejsca uświęcone obecnością Maryi i jej duchowych synów: św. Jana Pawła II i bł.Stefana kard. Wyszyńskiego.

Dzięki życzliwości Księdza Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Warszawie, ks. Janusza Bodzonia, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach otrzymała relikwie błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Ks. bp Piotr Skucha, nasz Rodak, zaproponował, by wprowadzenie relikwii Błogosławionego do parafialnej wspólnoty odbyło się w niedzielę 22 października 2023 r. , ponieważ jest to 45 rocznica Inauguracji Pontyfikatu Jana Pawła II; dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, a przecież „nie byłoby tego Papieża Polaka, (…)  gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła” – powiedział o Prymasie Stefanie Wyszyńskim Jan Paweł II 23 października 1978 r. w czasie audiencji dla Polaków.

Przygotowując się do tego wydarzenia, w sobotę 21 października br., w przeddzień uroczystości, udaliśmy się z pielgrzymką parafialną do Sanktuarium bł. Stefana kard. Wyszyńskiego na Bachledówce. Tam, po zapoznaniu się z historią i przesłaniem miejsca, sprawowana była Msza św. w intencji naszej, proszowickiej parafii i nastąpiło zawierzenie wspólnoty wstawiennictwu bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Modlitwę Anioł Pański odmówiliśmy w kaplicy utworzonej w domu państwa Jarząbków, którzy wypełniając złożony podczas II wojny światowej ślub, przekazali dom i swoją posiadłość na cele kultu religijnego. Od 1955 r. miejscem tym opiekują się oo. Paulini.

Kolejnym miejscem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówach w Zakopanem. Jeden z księży Pallotynów, kustoszy tego miejsca, przybliżył nam ideę Sanktuarium. Mogliśmy podziwiać urok kościoła, kaplicy i przepiękną symbolikę ołtarza papieskiego spod Wielkiej Krokwi.  

Dziękując Panu Bogu i Matce Najświętszej za przepiękny czas pogody, w godzinach wieczornych wróciliśmy do Proszowic, aby już następnego dnia przeżywać radość z wprowadzenia do naszej wspólnoty relikwii bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 18.00 w naszym kościele parafialnym w Proszowicach będzie  sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. Stefana kard. Wyszyńskiego z uczczeniem relikwii i przybliżaniem jego nauczania.

 Podjętym działaniom swojego błogosławieństwa udzielił nam bp Jan Piotrowski, biskup kielecki.